Jak każe tradycja, w pierwszy weekend sierpnia obchodzone jest święto miasta – Lato bez granic.  W tym roku, jak zawsze atrakcji nie brakowało.  Tegoroczne Dni Sławy rozpoczęły się od wystawy w galerii remiza zatytułowanej „... za drugim spojrzeniem". Autorem zdjęć fotograficznych jest Dietrich Krause, mieszkaniec Drezna. W swoich pracach stara się ująć motywy, które wszyscy widzimy, ale w codziennym zabieganiu nie jesteśmy w stanie dostrzec.


W auli sławskiej podstawówki miało miejsce oficjalne otwarcie Lata bez Granic 2018. Jak co roku uroczystości towarzyszyła wystawa prac malarskich tym razem autorstwa Marii Zborowskiej, nie zabrakło też akcentu muzycznego. Zaczęło się od występu zespołu kameralnego „Orfeus”, który wprowadził obecnych w muzyczny klimat, zapraszając przy tym na piątkowy koncert w kościele św. Michała Archanioła.
Burmistrz Sławy dokonał otwarcia Dni Sławy, po którym nastąpiło wręczenie godności Honorowego Obywatela Sławy oraz Sławskiego Laura. Pierwszym wyróżnieniem nagrodzeni zostali włodarze miast partnerskich Sławy. Pierwszy z nich Iurie Onofriiciuc — Burmistrz mołdawskiego Vadul lui Vodă i Gerald Lehmann — Burmistrz Luckau w Niemczech. Statuetka Honorowego Obywatela Sławy przyznana została również byłemu prezesowi ZWiK — Kazimierzowi Kęsowi. Godność Sławskiego Laura otrzymał Zdzisław Siemczyk — koordynatorowi sportu gminnego.

alt

O pogodzie na najbliższe dni mówił nie kto inny jak Alfred Rösler. Opowiadał nie tylko o warunkach atmosferycznych, jakie panują za oknami, ale również zaprosił na sobotni rajd rowerowy i wystawę, którą można było podziwiać w Galerii Remiza.
Jednym z muzycznych punktów pierwszego dnia Lata bez Granic, był koncert kameralny. O godz. 20:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie w ramach ostatniej w tym roku „Muzycznej uczty u św. Michała Archanioła” odbył się koncert zespołu kameralnego Orfeus pn. „Przeboje wszechczasów - szalone czasy rewii, filmu i musicalu”.


W piątkowy wieczór na scenie przy plaży SCKiW wystąpił Roberto Zucaro wraz z zespołem. Publiczność miała okazję przenieść się w świat włoskiej muzyki rozrywkowej. Roberto Zucaro zaśpiewał najgorętsze włoskie hity takie jak Volare, Felicita, Mamma Maria i wiele innych popularnych przebojów. Koncert przypadł do gustu sławskiej publiczności, która wspólnie z artystami śpiewała.
Ostatnim akcentem piątkowego wieczoru był występ kabaretu „Czwarta Fala". Jest on nową jakością na polskiej scenie kabaretowej. Cieszący się największą popularnością wśród kabaretów w serwisie You Tube, przez blisko godzinę zabawiał publikę na sławskiej plaży. Nie zabrakło śmiesznych skeczów oraz piosenkarskich „przeróbek". To właśnie dzięki nim kabaret zyskał tak duży rozgłos wśród internautów i nie tylko.

Drugi dzień Lata bez Granic tradycyjnie związany był z organizacją różnego rodzaju imprez sportowych. Nie inaczej było w tym roku. Punktualnie o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej rozpoczął się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Sławy. Uroczystego otwarcia dokonał włodarz gminy, po którym zawodnicy przystąpili do rywalizacji o tytuł „Super Oldboya".
Chwilę po godzinie ósmej ze Starego Rynku w Sławie wyruszył rajd rowerowy. Kolarska wyprawa od kilku lat organizowana jest przez przyrodnika, podróżnika, autora przewodników turystycznych - Alfreda Röslera. Na stałe wpisała się w program obchodów święta miasta.
Sobotni dzień podczas obchodów święta miasta rozpoczął się od zawodów wędkarskich na stawach rybnych w Przybyszowie. Organizatorem zawodów było Koło Wędkarskie „Bąk” przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Przybyszowie oraz Urzędu Miejskiego i Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku.


Sławskie Bractwo Motocyklowe podczas Dni Sławy po raz XIII zorganizowało Zlot Motocyklowy na terenie SCKiW. Motocykliści tradycyjnie przewodzili barwnemu korowodowi, po czym większość przejechała na pokaz Trialu Motocyklowego. Podczas zlotu organizowano gry, zabawy i konkursy dla miłośników motocykli.


Sobotnie koncerty rozpoczęły się od przywitania wszystkich przez Burmistrza Sławy, który życzył dobrej zabawy podczas tegorocznych Dni Sławy - Lato bez Granic 2018. Śpiewanie na Sławskiej scenie, tuż przed gwiazdą wieczoru rozpoczął pochodzący z naszej gminy Jacek Wolny, który jest ćwierćfinalistą ubiegłorocznej edycji Voice of Poland TVP.


Punktualnie o 22:00 w sobotę sławską scenę opanował Afromental, który był gwiazdą wieczoru tegorocznych Dni Sławy - Lato bez Granic 2018. Zespół Afromental działa w branży muzycznej od ponad 14 lat. Rok temu przeszedł małą zmianę kadrową, gdyż z zespołu odszedł Wojciech Łozowski i Grzegorz Dziamka, mimo tego zespół postanowił kontynuować karierę.


Zwieńczeniem sobotnich koncertów był pokaz sztucznych ogni. Tradycyjnie został odpalony z molo przy głównej plaży. W tym roku wyjątkowo widowisko było urozmaicone przez pokaz laserowy. Tuż po fajerwerkach rozpoczęło się hydro-odrzutowe show grupy Latające papcie, czyli akrobacji na wodzie przy pomocy dwóch strumieni wody pod ciśnieniem, które wytwarza ponad 200-konny skuter wodny.


 Niedzielny dzień rozpoczął się od wypłynięcia na jezioro łodzi wędkarskich. 15 uczestników przez prawie sześć godzin brało udział w zawodach. Zawody Wędkarskie Spławikowe z Łodzi o Puchar Burmistrza Sławy zostały zorganizowane przez Romana Frankiewicza.


Popołudnie podczas trzeciego dnia Lata bez Granic należało do najmłodszych. Na małej scenie na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku wystąpił Teatr Katarynka, który przedstawił spektakl pt. „Morskie opowieści”. Występ miał przygotować do stania się prawdziwymi żeglarzami. Dzieci uczyły się przeciągania liny, rozpoznawania chmur, prawidłowego zachowania nad wodą, tańczyły i śpiewały szanty.
W ten oto sposób zakończyliśmy obchody Lata bez granic – Sława 2018.
Mamy nadzieję, do zobaczenia za rok!!!


 
Please wait while JT SlideShow is loading images...
StołówkaStołówkaStołówkaStołówkaStołówka
Nasi partnerzy

Urząd Miejski w SławieKomenda Powiatowa Policji we Wschowie Ochotnicza Straż PożarnaGazeta Lubuska WOPR Ratownictwo Wodne SławaBank Spółdzielczy we WschowieZiemia WschowskaGłogów MIXNadleśnictwo Sława ŚląskaZWiK Sława Sp. z o.o.Gospodarstwo ekologiczne AgatkaBrowar EDIKozie Sery PazdrowscyRELAXRadio plus GłogówTarczyński